Chcesz rozpocząć swoją przygodę ze snowboardem? To doskonale! By pierwszy raz zjechać ze stoku na desce, potrzebujesz jednak odpowiedniego wyposażenia. Jeśli zastanawiasz się, jakie elementy wchodzą w skład snowboardowego ekwipunku, zapraszamy do lektury poniższego wpisu.

Deska snowboardowa

Kluczowym elementem wyposażenia snowboardzisty jest oczywiście deska snowboardowa. Wybór konkretnego modelu odbywa się w na podstawie posiadanych umiejętności oraz doświadczenia – inna deska będzie odpowiednia dla osoby dopiero rozpoczynającej naukę snowboardu, a inna dla zaawansowanego snowboardzisty – jak również w oparciu o indywidualne potrzeby: płeć, wzrost, wagę, rozmiar stopy czy osobiste preferencje. Należy zadbać także o odpowiednie wiązania, które powinny być dobrane do modelu deski snowboardowej.

Odzież snowboardowa

Podstawowym zadaniem odzieży snowboardowej jest ochrona przed niskimi temperaturami. Kurtka i spodnie snowboardowe powinny być wykonane z materiałów nieprzemakalnych oraz oddychających. Nawet jeśli posiadasz już odzież narciarską, najlepiej będzie zaopatrzyć się w oddzielną odzież snowboardową – jest ona bowiem nieco luźniejsza, dzięki czemu zapewnia odpowiednią swobodę ruchów. Nie zapomnij o bieliźnie termoaktywnej, która przyda się nie tylko w największe mrozy.

Buty snowboardowe

Buty są zazwyczaj najdroższym elementem ekwipunku snowboardzisty, więc warto poświęcić moment na ich wybór. Wyróżnia się dwa główne rodzaje obuwia: miękkie, przeznaczone dla początkujących, a także twarde, dla bardziej zaawansowanych snowboardzistów. Buty należy kupować na styk, gdyż podczas używania „rozejdą się”. Musisz także sprawdzić, czy wybrane obuwie pasuje do posiadanych przez Ciebie wiązań.

Kask i gogle

Kask i gogle to dwa rodzaje akcesoriów, bez których nie może się obyć żaden snowboardzista. Kask zabezpiecza głowę przed uderzeniami w twardy śnieg, czy to z winy nas samych, czy osób postronnych, zapobiegając mniej lub bardziej groźnym kontuzjom. Zadaniem gogli jest z kolei ochrona oczu przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Coraz większą popularnością cieszą się kaski łączone z goglami.